16 Ocak 2013 Çarşamba

ESKİ FOÇA - İZMİR

Nam-ı diğer Fokai
ESKİ FOÇA, FOÇA, SİREN KAYALIKLARI, BEŞ KAPILAR CENEVİZ KALESİ, MAMBO BEACH, YENİ FOÇA KOYLARI, EFSANE, BALIK RESTORANLARI, FOKAİ
Adını Foklardan alan (Fokai) bu muhteşem güzellikteki yere araç ile 2 değişik yoldan gidebilirsiniz, biri Yeni Foça yolu üzerinden süper deniz manzaralı, sürekli aracı durdurup resim çekilme molaları vereceğiniz fakat uzun ve bol virajlı  ya da Eski Foça yolundan 26 Km lik bir yolla ulaşabilirsiniz. Hatta İzban metrosu ile Hatundere İstasyonunda inip, sizi bekleyen belediye otobüsleri aracılığı ile de gelebilirsiniz.

İlk görüşte sizi etkileyecek denizi, balıkçı tekneleri ve muhteşem manzarası. Haritaya baktığınızda seçemeyeceğiniz kadar irili ufaklı adaları mevcut, deniz kıyısından baktığınızda çoğunu net bir şekilde görebilirsiniz. Daha yakından görmek isterseniz günübirlik tekne turlarıyla bir yolculuk kesinlikle tam da aradığınız şey.
Genelde ilk durak Orak adası, buradaki Siren kayalıklarının yapısı ilginizi çekecek, artık tükendikleri için pek görülmeyen Akdeniz Foklarını da bu kayalıklarda görürseniz çok şanslısınız. Daha sonraki adada Atatürk ün yüzünü göreceksiniz sakın şaşırmayın. 

Çeşitli efsaneler vardır Foça ile ilgili, az önce anlattığım Siren kayalıklarında bedeni kuş, başı kadın olan yaratıklar herkesi büyüleyecek güzellikte müzikler çalar, onu duyan bir daha kendine gelemez ve gidip bu dik kayalıklara çarpar ölürmüş, kaç denizci bu büyülü sesten dolayı yitip gitmiş. Ayrıca bu siren kayalıklarını (ice age 4) (Buz devri 4) filminde de izledim geçen gün, mamut ve ekibini büyüleyip kayalara çarptırmaya uğraşıyorlardı zilliler :)

Diğer bir efsane ise her kim Foça da bulunan Karataş a ayak basarsa buradan kopamaz, illa ki bir gün dönermiş Foça ya. Fakat bu Karataş ın nerede olduğunu bilen yok, belki her gün yürüdüğümüz bir kaldırım taşının altında yada oturduğumuz bir kayalığın içinde saklı. Ama şu da var ki Foça yı bir kere gören o huzur ve mutluluğu unutamaz mutlaka tekrar gelir buralara, efsane doğru mu acaba?

Beşkapılar (Ceneviz) Kalesi
ESKİ FOÇA, FOÇA, SİREN KAYALIKLARI, BEŞ KAPILAR CENEVİZ KALESİ, MAMBO BEACH, YENİ FOÇA KOYLARI, EFSANE, BALIK RESTORANLARI, FOKAİİçinde kocaman bir de kalesi var... Kesin olmamakla birlikte XI yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Kesme taştan dikdörtgen şeklinde planlanmış ve günümüzde sayılabilen 9 adet kulesi bulunmaktadır. Bugün açık hava tiyatrosu olarak kullanılan bölümü eskiden kayıkhaneymiş. Giriş kapısında bulunan yazıta göre Osmanlı zamanında Kanuni Sultan Süleyman tarafından onarımdan geçmiş.  

Her bütçeye uygun konaklama seçenekleri var, çoğunluğu deniz kıyısına sıralanmış ufak ufak butik oteller ya da daha konforlu olanları da mevcut. Denizi genelde taşlık fakat her daim pırıl pırıl. Eski Foça ve Yeni Foça arasındaki koylarda yüzmek büyük keyif verir insana. Özellikle Mambo Beach görülmeye kesinlikle değer.

Bu arada Eski Foça yolundan giderken mutlaka Taşköy de kahvaltı edin, doğallığı ve lezzeti görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Foça koyunun kale tarafı balık restoranlarıyla donatılmış, bir ihtimam bir ihtimam ki sormayın, en lezzetlisinden ve bu manzara için ödediğiniz cüzi hesaptan sonra gelsin kahveler. Balıktan başka seçenekleriniz de mevcut, sokak aralarında kaybolun bol çeşitli, ufak ama tertemiz ve taptaze ev yemekleri sizleri bekliyor olacak. Ev mantısı, yaprak sarma, güveçte kuru fasülye oohhh misss...

ESKİ FOÇA, FOÇA, SİREN KAYALIKLARI, BEŞ KAPILAR CENEVİZ KALESİ, MAMBO BEACH, YENİ FOÇA KOYLARI, EFSANE, BALIK RESTORANLARI, FOKAİHem denizle başbaşa olayım, yiyeceğim balıklar gözümün önünde balıkçı teknesinden alınsın, akşamında ufak ama samimi barlarında deniz sesiyle biramı yudumlayım, hem de şehire bu kadar yakın olayım diyorsanız ilk iş gelip Foça'ya özellikle de Karataş' a ayak basmalısınız.

Benden söylemesi....

0 yorum:

Yorum Gönder

Hakkımda

Fotoğrafım

Herşey bir merhabayla başlar...

 

Merhaba 

 

Her zaman ilk satırı yazmak zor olmuştur, okulda kompozisyon ödevinde de ilk satırı yazınca hep sonunun nasıl geldiğini anlamazsın benimkide o hesap.

Uzun yıllardan sonra Günlük tutmaya yeniden karar verip sonradan teknolojinin nimetlerinden faydalanmam gerektiğini düşünerek burada buldum kendimi. Günlük tutmam lazımdı çünkü hayatım birdenbire tamamen değişti, bu değişim daha da devam edeceğe benziyor , full unutkan biri olarak beynim geçmişimi yavaş yavaş sıfırlamadan herşeyi kayıt altına alıp yıllar sonra da yüzümde bir gülümsemeyle hatırlamak için buradayım sanırım. (bkz Film / 50 First Dates

 

Ben kim miyim

İyi yapamayacağını düşündüğü hiç bir işe el atmayan bu yüzden de cook uzun süredir blog işini hep erteleyen, üniversite mezunu, Akaryakıtın kokusunu bir kere içine çektiği için vazgeçemeyen ve kariyerine bu kokuyu takip ederek devam eden, uzun yılların üzüntüsünü telafi etmesi için Tanrı nın dünyanın en harika erkeğini kendisine armağan ettiğini düşünen iflah olmaz bir huzur hastasıyım. 

Twitter Facebook Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | GreenGeeks Review